Zpátky na výpis novinek

Jak si vybrat bazén: Sladká nebo slaná voda?

V předposledním díle „Jak si vybrat bazén“ budeme mluvit o rozdílu mezi sladkou a slanou úpravou vody. Povíme vám více o údržbě, provozních a pořizovacích nákladech a o šetrnosti k lidské pokožce.

Jak si vybrat bazén: Sladká nebo slaná voda?

Sladká voda
– Výhody: zátěž pro technologii, možnost nerezových prvků bazénu, investice, spotřeba prostředků pro úpravu pH, nižší pořizovací náklady
– Nevýhody: vyšší náklady na dezinfekční přípravky

Sladká voda se používá u většiny bazénů. Domnělá šetrnost slané vody a nepotřebnost chloru pro čištění byla vědeckými studiemi vyvrácena, a tím se spousta uživatelů vrací zpět právě ke sladkovodní úpravě.
Čistota a ideální hodnoty sladké vody se musí regulovat chlorem a chemií pro úpravu pH. Tyto prostředky jsou samozřejmě zdraví neškodné a bez zápachu. Navíc díky možnosti automatického dávkování je bazénová voda mechanicky udržována na ideálních hodnotách. Zejména pro citlivé jedince, zdravotnická zařízení či veřejné provozy se zde nabízí alternativa v technologii čištění vody – UV lampa. UV záření zbavuje bazénovou vodu veškerých bakterií, virů a ostatních jednoduchých organismů a zabraňuje jejich množení.
V případě, že toužíte po nerezovém bazénu, je pro vás sladká voda jedinou možnou variantou.

Slaná voda
– Výhody: nižší náklady na dezinfekční prostředky
– Nevýhody: neslučitelnost s nerezovými prvky, opotřebovávání technologie, spotřeba přípravků na úpravu pH, vyšší pořizovací náklady

Velmi často si zákazníci, kteří si pořizují bazén se slanou technologií myslí, že už nebudou potřebovat jiné čistící prostředky. Sůl sama o sobě ale není dezinfekcí, tou se stává až v průběhu elektrolýzy, kdy se rozkládá na chlor a další prvky. To sice usnadňuje a zlevňuje celkovou údržbu, ale na druhou stranu se do bazénu dávkují i zbytkové prvky elektrolýzy jako jsou hydroxid sodný nebo vodík. Výhodou plynného chloru vyrobeného pomocí elektrolýzy je jeho čerstvost a účinnost.
Podstatný je výběr kvalitního dávkovacího zařízení, které dokáže automaticky regulovat pH a zároveň přizpůsobit produkci chloru stupni znečištění vody. U levných systémů tzv. „solniček“ dochází pravidelně k přechlorování bazénu a tím se snižuje jeho životnost nehledě na zdraví škodlivé účinky pro uživatele.
Další, a to ideální možností, je elektrolýza soli v oddělené nádobě, která je součástí technické místnosti bazénu. Následné využití čerstvého plynného chloru pro dezinfekci vody a odstranění ostatních prvků vznikajících při elektrolýze zajišťuje, že je voda v bazénu vždy ve stejné kvalitě, jako by byla pitná.

V příštím – posledním díle, vám představíme poslední důležitý bod při výběru bazénu a tím je doplňkové vybavení. Hledáte inspiraci pro váš vysněný bazén? Sledujte náš Instagram!